Mezi nejrůznějšími varováními z posledních měsíců před EET, před Donaldem a i před Brexitem mi úplně uniklo další varování a to přímo ze světa knih.

Přední literární agent Jonny Geller z jedné z nejstarších britských literárních agentur Curtis Brown, mezi jehož klienty patří i vítězové ceny Man Booker Howard Jacobson and William Boyd se obává, že současná špičková beletrie je v ohrožení. Jedním z důvodů jsou i poplatky za přihlášení knihy do tří hlavních britských literárních soutěží, kterými jsou Man Booker, cena Baileys, a Costa. Vyhrát některou z těchto soutěží znamená obrovské zvýšení prodejnosti, tvrdí například známí autoři Jane Harris a Alex Wheatle. Když se vybrané knihy dostanou do užšího výběru soutěží, musí se za ně zaplatit poplatek £ 5000 (cca 150 000 Kč). Pokud kniha zvítězí, musí se zaplatit poplatek za účast při předávání ceny. To už si menší firmy nemohou dovolit, zvláště proto, že to stále ještě není nákladům konec, tvrdí Adele Ward z nakladatelství Ward Wood. Autorovi se musí proplatit hotel, letenka… Takže malé firmy do velkých soutěží ani nejdou. Velké, jejichž knihy se zúčastňují, tak mohou inklinovat k tomu, že spíš přihlásí ty knihy, u kterých je velká jistota, že budou především komerčně úspěšné, než ty, u kterých je komerční úspěch hůře předvídatelný.
Zdroj https://www.theguardian.com/books/2017/jan/02/on-eve-of-costa-awards-experts-warn-that-top-books-prizes-are-harming-fiction