people buying books

Většinou stojím rozkročená mezi ostrovem a pevninou, ale před pár týdny jsem se na chvíli chystala přešlápnout do Prahy. Jednak tam v květnu bývá krásně a navíc se koná Svět knihy. Některé části programu lákaly, jiné spíš překvapily… jednoduše řečeno, prostě se to nestalo.
Místo toho jsem vyrazila na londýnskou část Festivalu evropské literatury. Právě se koná jeho první ročník. Účastní se ho šedesát spisovatelů ze třiceti zemí a koná se v několika městech najednou. Z Česka se ho zůčastnil Tomáš Zmeškal. V angličtině mu vyšla jeho kniha Milostný dopis klínovým písmem.
Já jsem ale zamířila do Britské knihovny na pořad Kriminální světy (Criminal Worlds) na diskusi se třemi autory detektivek. Světe div se, v Londýně se detektivka považuje za literaturu.
Pořadem provázel známý odborník na detektivní žánr Barry Forshaw, který diskutoval se třemi autory.
První z nich byl mezinárodně známý autor thrillerů Peter James, jehož detektiv Roy Grace se věnuje zločinu v přístavním městě Brightonu. James je velmi zábavný člověk, který je mimo jiné i automobilovým závodníkem. Autorem thrillerů se stal po té, co ho vykradli a on se skamarádil s detektivem, který případ vyšetřoval.
V knihách finské autorky Kati Hiekkapelto vystupuje maďarská imigrantka a policistka Anna Fekete a pronásleduje zločince v severofinském pobřežním městě Oulu. Autorce v češtině brzy vyjde kniha Kolibřík. V angličtině právě vychází román The Defenceless.
Německý autor Volker Kutcher se nyní zaměřuje na řešení případů inspektora Ratha v Berlíně třicátých let, tragickém období německé historie. Právě mu vychází v anglickém překladu Babylon Berlin. Kniha bude zpracovaná jako dvanáctihodinový televizní seriál, který má režírovat německý režisér Tom Tykwer (Run Lola Run).
Dotazy z obecenstva byly velmi detailní, mířily na jádro detektivního žánru, například má-li detektivka být pouhou zábavou a pro čtenáře hrou na detektiva, nebo má odrážet společnost a její problémy. Společná odpověď autorů mě nepřekvapila.
Autoři bavili svými zážitky z nichž mi utkvělo v hlavě, že v Německu se pořádají veřejná literární čtení ve smíšené sauně (i Finka zvyklá na sdílenou nahotu většinou spíš rodinné než veřejné sauny to považovala za poněkud zvláštní zkušenost).

English Version:

Hello, some questions have come up about what I write on my Czech blog. So this is for those who cannot read my books and Facebook posts in Czech but still somehow (thank you so much) remain my firm friends and supporters. I reported that I went to an event in London called European literature festival in The British Library. I thought that for a change it would be nice to hear about something European in a positive way. Barry Forshaw, an English expert on crime in literature and films hosted a panel discussion called Criminal Worlds and talked with a Finish author Kati Hiekkapelto whose detective Anna Fekete, a Hungarian immigrant, tackles crime in Oulu (North Finland). Her second novel translated into English with a tittle The Defenceless is out now. Volker Kutcher’s (German) detective inspector Rath operates in Berlin in the 1930s, the most tragic times of the German history. His book Babylon Berlin in which, according to his own words, he puts a lot an emphasis on the description and psychology of characters, will be available in English on 19 May and will become a crime series directed by Tom Tykwer (Run Lola Run). Then there was the famous Peter James from Brighton who I don’t need to introduce. By the way, he became a crime novelist after his house was burgled and the investigating detective became his friend. Peter James is also a car racer and full of funny stories. Kati described the funniest story of all though. Public literary readings are extremely popular in Germany and some of them take place in public (and mixed gender) sauna. Well, even a Fin found it a little awkward to read her book in front of naked audience. (I would put a link to some pictures from the event but couldn’t find any). What an experience!