Henning Mankell

Po předávání ceny Havran v Muzeu policie ČR se mně několik účastníků zmínilo, že se je zaujalo, co jsem na pódiu říkala. Část mého projevu byla inspirovaná rozhovorem se spisovatelem a tvůrcem postavy komisaře Wallandera, Henningem Mankellem. Rozhovor je možné shlédnout zde. Můj překlad části, kde hovoří tom, co ho inspiruje, je zde:

„Když se mě lidé ptají, co mě inspiruje, říkám, že to je starověké řecké drama. Vezměme např. hru Medea, napsanou před dvěma a půl tisíci lety. Je to o ženě, která zavraždí své děti ze žárlivosti na svého manžela. Pokud toto není kriminální příběh, pak nevím, co vlastně kriminální příběh vlastně je. Jediný rozdíl je, že ve hře není policista, protože v těch dobách v Řecku neexistovala policie. Mohu vám zaručit, že kdyby existovala, ve hře by postava policisty byla.
Toto (tento příběh) je použit k nastavení zrcadla protikladům ve společnosti. A to je to, co mě zajímá.
Podívejme se na hru Macbeth. Vezměme Macbetha a vyměňme jej za Richarda Nixona. V určitém smyslu máme stejný příběh.
Ano jsou čistě detektivní příběhy, které mě inspirují, jako příběhy Sherlocka Holmse. Mnoho jeho příběhů vypráví o pokrytectví ve společnosti.

Nevidím žádný rozdíl mezi psaním detektivek a jiných románů. S trochou nadsázky si dovolím tvrdit, že detektivka je nejstarším literárním žánrem, který existuje.“